Bugun...
Reklam
Reklam


‘’Kanlı Yanvar’’ unutulmadı
20 Ocak 2021, tam otuz bir yıl oldu, Azerbaycanlı kardeşlerimizin "20 Yanvar" "Kanlı Yanvar" dedikleri hüzün ve gurur günü, istiklalin kanlı ve şanlı sayfası...

‘’Kanlı Yanvar’’ unutulmadı

''20 Yanvar'' unutulmadı

Dünyanin gözu önünde, Rus ordusunun 20 ocak (yanvar) günu Azerbaycan halkina yaptigi zulüm ve katliam.

 Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar Faciası (Kanlı Ocak Faciası) gibi dahil olmuş 20 Ocak 1990 tarihli olayların üzerinden 21 yil geçiyor. yirmi iki yil önce Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günler yaşanıyordu. Halk saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, tankların altında ezilmişti.

Bir saat içerisinde 170 Azerbaycan Türk'ü hayatını kaybederken, binden fazla kardeşimiz de ağır yaralar almıştı. Abşeron "kan denizi" oldu ama Rus'lar da bu denizde boğulup giderken, Azerbaycan bu kanlı Yanvar hadisesinden sonra, hürriyetini ilan edecekti... Bedeli çok ağır bir mahiyette ödenen bir nazlı Hürriyet... "Benim sınırlarım, Azerimin hürriyet, hürriyet diye haykırdığı Hazar kıyılarında başlar, ta Viyana da biter" diyerek feryat edenlerin arzusu kısmen yerine gelmiş, "Turan ülkesinin" bir sınır taşı daha yerine oturmuştur.

Azerbaycanlı kardeşlerimizin "20 Yanvar"  "Kanlı Yanvar" dedikleri hüzün ve gurur günü, istiklalin kanlı ve şanlı sayfası, Azerbaycan'ın hürriyet ve bağımsızlık tarihinin önemli bir merhalesi olarak da adlandırdıkları, aynı zamanda bir facianın günü, hem hüzün hem de kahramanlık günü. 
Bu vesile ile; Vatanın bağımsızlığı ve bekası uğruna şehit olan başta 20 yanvar Azerbaycan şehitlerimiz olmak üzere, istiklal ve vatan şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, mekânları cennet, ruhları şad olsun…
Editör: Zeynep Genç AlpdoğanİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI